Min bana, medarbetarporträtt
Tony Haglund, maskintekniker Maskinunderhåll
När Tony inte utför reparationer och underhåll av maskiner i sin roll som maskintekniker på Infranord ägnar han sig åt sitt uppdrag som stridsfordonsskytt för Försvarsmakten. Det är två olika uppdrag som båda kräver fokus på kvalitet och precision.
Vad fick dig att börja på Infranord?
Rollen som maskintekniker tilltalade mig då den kombinerar att arbeta med händerna och lösa utmaningar. Jag hade aldrig jobbat inom järnvägen innan jag sökte mig till Infranord, men verkstadsmiljön var väldigt bekant för mig och är en miljö som jag alltid trivts väldigt bra i. Jag hade tur att en tjänst låg ute när jag bestämde mig för att ta ett nytt kliv i arbetslivet.
Hur kan en typisk arbetsdag se ut i din roll?
Som maskintekniker börjar min dag med ett morgonmöte tillsammans med teamet där vi går igenom upplägget inför dagens uppdrag, arbetsfördelningen i gruppen och eventuella frågor som uppkommit.
Arbetsuppgifterna omfattar service av Infrnords olika maskin- och fordonstyper. Det kan exempelvis innebära att byta oljor, genomföra mindre reparationer samt stämma av behovet av större reparationer som behöver göras med maskinägaren och sedan planera in dessa arbeten. En typisk arbetsdag innefattar både planering och utförande av praktiska uppgifter som kräver teknisk noggrannhet, precision och nära samarbete.
Finns det några paralleller mellan ditt arbete på Infranord och ditt uppdrag inom Försvarsmakten som du kan dra nytta av i jobbet?
Absolut, det finns flera tydliga likheter mellan dessa uppdrag. Inom både Infranord och Försvarsmakten är struktur helt avgörande. Båda uppdragen bygger på tydliga arbetssätt, rutiner och kunskap om underhåll av äldre utrustning. Erfarenheterna från respektive roll ger mig viktiga insikter som kompletterar varandra, vilket gör att jag utvecklas ännu mer.
Vad är det bästa med att jobba på Infranord?
Det är helt klart kollegorna! De är både hjälpsamma, snälla och kunniga. Vi hjälper och utmanar varandra att växa i våra roller och har ett klimat där vi kan ge varandra tips och dela erfarenheter som gör att vi blir bättre tillsammans, vilket jag verkligen uppskattar.
Utöver kollegorna uppskattar jag hur Infranord har ett stort fokus på säkerheten och det tillåts kosta pengar och ta tid, något som känns både seriöst och tryggt.