Menu

Styrelse

​​​

    ​​​​

Eva Färnstrand, ordförande

Född: 1951​​​​​​​​
Invald: 2012

Erfarenhet: Tidigare brukschef för Södra Cell Mönsterås, vd vid Tidningstryckarna AB, affärsområdeschef SCA. Tidigare styrelseuppdrag Profilgruppen (ordförande), Domsjö Fabriker, Södra Cell, Indutrade AB och Handelsbankens regionbank Stockholm City.​​

Utbildning: Civilingenjör vid Kungliga Tekniska Högskolan.

Övriga styrelseuppdrag: Styrelseuppdrag i Sveaskog AB, C - Green Technology AB och Forsen AB.

 

Jan Bardell, ledamot

Född: 1957
Invald: 2019

Erfarenhet: VD i olika Vattenfall bolag bla Vattenfall Data, Vattenfall Business Services ,Vattenfall Services, VD och  koncernchef i One Nordic AB, VD och koncernchef i Argynnis Group AB.

Utbildning: Uppsala Universitet, Gävle Högskola samt IFL (Institutet för Företagsledning).

Övriga styrelseuppdrag: Senior Advisor i Pomona Gruppen AB. Styrelseuppdrag i Energiservice AB och Bardell Consult AB.

Måns Carlson, ledamot

Född: 1968
Invald: 2019

Erfarenhet: Kansliråd vid Avdelningen för bolag med statligt ägande, Näringsdepartementet, Sverige. Tidigare bland annat aktieanalytiker och investment manager Brummer & Partners, konsult Bain & Company.

Utbildning: Civilingenjör vid Kungliga Tekniska Högskolan, MBA Insead.

Övriga styrelseuppdrag: Styrelseuppdrag i PostNord AB och AB Svensk Bilprovning. Anställd i Regeringskansliet.

Magnus Jonasson, ledamot

Född: 1956
Invald: 2015

Erfarenhet: Tidigare platschef för Bombardier i Västerås, vd för Balfour Beatty Rail AB, fordonsdirektör för SJ AB samt ledande befattningar inom ALSTOM och ABB.

Utbildning: Civilingenjör i elektroteknik vid Kungliga Tekniska Högskolan.

Övriga styrelseuppdrag: Styrelseuppdrag i Ellagro Group AB, Järnvägsklustret i Västerås ekonomiska förening och Odense Letbane P/S i Danmark.


Agneta Kores, ledamot

Född: 1960
Invald: 2009

Erfarenhet: Vd Stena fastigheter Göteborg AB, tidigare Länsöverdirektör i Västra Götalands län, vd på Familjebostäder i Göteborg AB, Regionchef vid Banverket samt fastighetsdirektör vid Göteborgs universitet.

Utbildning: Master of civil engineering vid Chalmers Tekniska Högskola. 

Övriga styrelseuppdrag: VD Stena Fastigheter Göteborg AB. Styrelseuppdrag i Vasallen AB, Stena Fastigheter Göteborg AB och därtill knutna bolag samt Ostindiska Compagniet AB.

Gunilla Spongh, ledamot

Född: 1966
Invald: 2009

Erfarenhet: CFO Preem, B&B Tools (publ), tidigare chef internationella affärer och CFO Mekonomen AB samt ledande befattningar inom Cashgueard, Enea och Electrolux. 

Utbildning: Civilingenjör i industriell ekonomi vid Linköpings Tekniska Högskola.

Övriga styrelseuppdrag: Styrelseuppdrag i AQ Group (publ), Byggmax Group (publ), Lernia, Momentum Group (publ), Pierce Group, Swedish Stirling (publ), Systemair (publ).

Sven-Erik Bucht, ledamot

Född: 1954
Invald: 2020

Erfarenhet: Landsbygdsminister i den svenska regeringen mellan 2014–2019. Riksdagsledamot 2010– 2019. Kommunstyrelsens ordförande och kommunalråd i Haparanda.  

Utbildning: Företagsekonomi, Luleå tekniska universitet

Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot i Copperston Resourrces AB. Sveriges representant i Nordiska Rådets Gränshindersråd. Enskild firma och bedriver där skogs- och jordbruk. 

 

Henrik Eneroth, arbetstagarrepresentant

Invald: 2016
Inget styrelseuppdrag och inte anställd i Regeringskansliet.

Håkan Englund, arbetstagarrepresentant

Invald: 2010
Inget styrelseuppdrag och inte anställd i Regeringskansliet.

 

Frederick Linderos, arbetstagarrepresentant (suppleant)

Invald: 2019
Inget styrelseuppdrag och inte anställd i Regeringskansliet.

Lars-Erik Mott, arbetstagarrepresentant (suppleant)

Invald: 2016
Inget styrelseuppdrag och inte anställd i Regeringskansliet.